Twój własny biznes Print On Demand

snapwer - logo

Print-On-Demand: Jaką koszulkę wybrać do swojego sklepu?

Przewodnik po różnorodności rodzajów bawełny

Bawełna to z pewnością jeden z najpopularniejszych materiałów w przemyśle odzieżowym o wielu zastosowaniach. Napis 100% bawełny na metce przyciąga klientów, obiecując dobrą jakość i wygodę noszenia. Jeśli jednak zajmujesz się sprzedażą koszulek z nadrukami na żądanie, powinieneś wiedzieć, że bawełna bawełnie nie równa i nauczyć się interpretować opisy materiałów, aby świadomie podejmować decyzję na temat wyboru produktów do swojego sklepu. W tym przewodniku przyjrzymy się różnorodności rodzajów bawełny, uwzględniając zarówno rodzaje włókien, jak i procesy obróbki, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego projektu.

Bawełna organiczna – czym różni się od bawełny konwencjonalnej?

Przez wzgląd na stale rosnące zapotrzebowanie na bawełnę, jej producenci starają się zwiększyć wydajność swoich upraw i minimalizować wszelkie straty, używając substancji chemicznych, które nie pozostają obojętne dla środowiska, a także naszego zdrowia. Bawełna organiczna pozyskiwana jest z ekologicznych upraw, które nie stosują tego rodzaju praktyk. Produkcja bawełny organicznej dopuszcza stosowanie jedynie naturalnych, biodegradowalnych środków ochrony roślin. Uprawy bawełny organicznej zużywają również mniej wody niż agresywne uprawy konwencjonalne. Wybierając ubrania z certyfikowanej bawełny organicznej masz pewność, że w ich składzie nie znajdziesz chemicznych dodatków, mających na celu zapobieganie kurczeniu, gnieceniu czy utrwalaczy kolorów.  Co ważne – bawełna organiczna jest starannie kontrolowana na każdym etapie produkcji, co daje gwarancję, że materiał został pozyskany w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem praw człowieka.

Właściwości bawełny organicznej


Bawełna organiczna posiada wyjątkowe właściwości, które sprawiają, że jest idealnym wyborem dla marek, które dbają o wysoką jakość swoich produktów.  Ubrania z bawełny organicznej pozwalają skórze oddychać i są bezpieczne dla wrażliwej skóry. Bawełna organiczna posiada właściwości absorbujące i termoregulacyjne, przez co znajduje szerokie zastosowanie w branży sportowej i jest doskonałym, komfortowym wyborem na co dzień. Grubsze włókna i bardziej wyrafinowane procesy obróbki bawełny organicznej sprawiają, że jest ona również dużo bardziej trwała i sprężysta od zwykłej bawełny, a proces naturalnego rozciągania tkaniny zachodzi dużo wolniej, przez co ubrania służą nam dłużej.

“100% organic cotton”  to jednak nie wszystko. Poszczególne modele koszulek white-label różnią się rodzajami przędzy, użytej do produkcji, gramaturą, skrętem nici – i wszystko to ma ogromny wpływ na efekt końcowy.

Bawełna Open-end czy Ring-Spun – która technologia przędzenia bawełny jest lepsza?

W produkcji T-shirtów wyróżnia się dwie główne technologie przędzenia bawełny: Ring-Spun oraz przędza bezwrzecionowa Open End. Oba te rodzaje przędzy mają swoje charakterystyczne cechy
i zastosowanie, co wpływa na jakość i wygląd dzianin.

Technologia przędzenia Ring-Spun to proces nawet 5 razy bardziej czasochłonny. Włókna bawełny są silnie skręcane, co nadaje im zwartą, wytrzymałą strukturę i sprawia, że tkanina staje się gładka i miękka w dotyku. Bawełnę Ring-Spun podzielić można na bawełnę czesaną (Combed Cotton) oraz bawełnę pół-czesaną (Half-Combed Cotton). W produkcji czesanej bawełny Ring Spun (Ring Spun Combed Cotton) wykorzystuje się najwyższej jakości długie włókna bawełny. Proces czesania pozwala na usunięcie zbędnych włosków i krótkich, odstających włókien, dzięki czemu koszulki z bawełny czesanej doskonale nadają się do znakowania metodą druku cyfrowego czy sitodruku. Czesana bawełna Ring-Spun jest trwała, miękka i posiada subtelny efekt połysku po zewnętrznej stronie.

Open-End to drugi popularny typ bawełny, wykorzystywanej do produkcji koszulek z nadrukiem. Proces jej powstawania jest dużo mniej skomplikowany, szybszy i tańszy. Koszulki wykonane z bawełny Open-End mają małą tendencję do mechacenia się, a wykonany na nich nadruk długo zachowuje swój pierwotny wygląd. Włókna w koszulce z bawełny open-end są luźniej skręcone, co zapewnia dobrą przewiewność, ale też mniejszą trwałość, niż w przypadku bawełny Ring-Spun. Tkaniny z przędzy Open End są też bardziej szorstkie w dotyku i matowe, co może dodawać im vintygowego charakteru.

Ostatecznie, wybór między Ring-Spun a przędzą Open End zależy od preferencji i oczekiwań. Ring-Spun oferuje luksusową jakość, podczas gdy przędza Open End jest bardziej ekonomiczna. Każdy z tych rodzajów przędzy ma swoje miejsce na rynku i spełni oczekiwania różnych klientów, od tych, którzy cenią trwałość i miękkość, do tych, dla których to właśnie cena produktu jest kluczowa.

Skręt Nici – Różnorodność Struktur Tkanin

W procesie produkcji tkanin bawełnianych istotną rolę odgrywa skręt nici, który determinuje właściwości i zastosowanie dzianin. Oto trzy główne rodzaje tkanin w kontekście ich struktury skrętu nici:

Single Jersey – Lekkość i Elastyczność:

Nazwa “Single Jersey” odnosi się do jednołożyskowego splotu. Jest to rodzaj tkaniny wytwarzanej zazwyczaj z cienkiej przędzy. Charakterystyczny splot sprawia, że różnicę między prawą a lewą stroną tkaniny można dostrzec gołym okiem. Single Jersey cechuje się wyjątkową przewiewnością i elastycznością, co sprawia, że to materiał doskonale sprawdzający się w produkcji koszulek, sukienek, piżam, czy odzieży dla dzieci.

Interlock – Wytrzymałość i Wszechstronność:

Tkanina interlock ma taką samą fakturę po obydwu stronach. Wytwarzana jest z grubszych włókien w porównaniu do Single Jersey, co nadaje jej charakterystyczną, mięsistą i gęstą strukturę.  Jest elastyczna, dobrze pochłania wilgoć i przepuszcza powietrze, co czyni ją idealnym wyborem dla odzieży sportowej oraz elementów wymagających większej wytrzymałości.

French Terry – Komfort i Funkcjonalność:

Tkanina, która posiada dwie różne struktury.  Z jednej strony jest ona gładka, z drugiej strony posiada wyraźny splot w postaci pętli. Materiał wyróżnia się wyjątkową zdolnością pochłaniania wilgoci. Tkanina French Terry jest doceniana zarówno przez sportowców, jak i osoby poszukujące wygodnej odzieży casualowej.

Cotton Drill – tkanina do zadań specjalnych

Bawełniany drill to rodzaj tkaniny wykonanej z bawełnianych włókien, charakteryzujący się splotem skośnym.  To właśnie on nadaje tkaninie wyjątkową wytrzymałość i odporność na ścieranie, co sprawia, że drill jest często używany do produkcji odzieży roboczej, uniformów, oraz różnego ubrań i akcesoriów, wymagających wytrzymałego materiału.

Gramatura koszulki – co oznacza?

Gramatura tkaniny to parametr, który określa masę tkaniny na określoną powierzchnię, najczęściej w gramach na metr kwadratowy (g/m²). Jest to właściwość, która wpływa na wytrzymałość, gęstość, przewiewność oraz komfort użytkowania tkaniny. Przyjrzyjmy się, jak gramatura wpływa na różne aspekty tkanin, szczególnie w kontekście T-shirtów i odzieży.

Wytrzymałość i Trwałość: Wyższa gramatura tkaniny zazwyczaj wiąże się z większą trwałością i wytrzymałością materiału. Tkaniny o większej gramaturze są bardziej odporne na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, co jest szczególnie ważne w przypadku odzieży, która jest noszona codziennie lub podczas aktywności sportowych.

Grubość i Właściwości Izolacyjne: Tkaniny o większej gramaturze są również zwykle grubsze, co może wpłynąć na ich właściwości izolacyjne. Tkaniny o wyższej gramaturze mogą zatrzymywać więcej ciepła, co sprawia, że są odpowiednie na chłodniejsze dni.

Przewiewność i Oddychalność: Tkaniny o niższej gramaturze są zazwyczaj bardziej przewiewne i lepiej oddychające. Oznacza to, że takie tkaniny doskonale sprawdzają się w letnie dni lub podczas aktywności fizycznych, zapewniając uczucie komfortu i chłodzenia.

Komfort i Elastyczność: Wybór odpowiedniej gramatury zależy również od poziomu komfortu oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Tkaniny o niższej gramaturze są zazwyczaj bardziej elastyczne i lepiej przylegają do ciała, co może być korzystne w przypadku odzieży do treningu lub aktywności sportowych.

Jaką koszulkę wybrać do swojego sklepu Print On Demand?

Wiele osób na początku swojej działalności zastanawia się, jaka koszulka do Print On Demand sprawdzi się najlepiej.  Projektując koszulki z własnym nadrukiem warto dokonać świadomego wyboru. Gramatura materiału jest ważna, ale tak naprawdę to rodzaj zastosowanej bawełny ma największe znaczenie. Koszulka z czesanej bawełny Ring-Spun o niższej gramaturze zawsze będzie lepszej jakości niż open-end o wysokiej gramaturze. Najczęściej rekomendowanym produktem do zastosowania w Print On Demand, który zagwarantuje wysoką jakość nadruku oraz trwałość jest koszulka z czesanej bawełny Ring-Spun o gramaturze 180-190 g/m2.  

Dobrym pomysłem  jest również koszulka bawełniana z domieszką poliestru – tego, pochodzącego z recyklingu lub elastanu. Bawełna sprawi, że materiał będzie przyjemny w dotyku, a niewielki dodatek syntetyku sprawi, że koszulka będzie lepiej układać się na ciele i dłużej utrzyma swój pierwotny kształt. Nie należy więc bać się syntetycznych ingredientów w składzie, zwłaszcza, jeśli wiemy, że pozyskane one zostały w sposób zrównoważony.

Jeśli chcesz oprzeć ofertę swojego sklepu z koszulkami o stylowe produkty naprawdę dobrej jakości, produkowane z poszanowaniem dla środowiska – koniecznie zapoznaj się naszą ofertą produktów marki Stanley/Stella.