Twój własny biznes Print On Demand

snapwer - logo

Wybór Platformy Sprzedażowej dla Twojego Sklepu Internetowego: Przewodnik po Najpopularniejszych Rozwiązaniach

Każdy początkujący sprzedawca internetowy staje przed wyborem platformy sprzedażowej dla swojego sklepu. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, co może sprawić, że podjęcie decyzji staje się wyzwaniem. Jaką platformę wybrać? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Z jakimi kosztami wiąże się każde rozwiązanie? Co będzie najlepsze na początek, a co jeśli planujesz skalowanie swojego biznesu? W tym artykule zapoznamy się z najpopularniejszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku e-commerce w Polsce, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom biznesowym.

Marketplace na szybki start

Wielu przedsiębiorców rozpoczyna swoją przygodę ze sprzedażą w internecie od założenia swojego konta na jednym z popularnych marketplace’ów czy platform aukcyjnych, takich  jak Allegro, Amazon, Ebay, Redbubble czy Etsy. Są to platformy, które umożliwiają szybkie wystawienie produktów i rozpoczęcie sprzedaży bez konieczności inwestowania w własną infrastrukturę sklepową.

Najważniejsze plusy takiego rozwiązania to:

 • Niski koszt wejścia, często darmowe konto
  Stawiając na sprzedaż poprzez marketplace nie ponosisz kosztu wykupienia własnej domeny internetowej i hostingu, ani żadnej opłaty abonamentowej. Koszty zaczynają się dopiero wtedy, kiedy pojawią się transakcje sprzedażowe. Wówczas musisz podzielić się z dostawcą usługi określoną prowizją. Często jednak dostępne są różne akcje promocyjne, np. prowizja 0% na start.
 • Szybki start sprzedaży.
  Nie musisz stawiać własnego sklepu. Korzystasz z narzędzi, udostępnionych przez twórców danej platformy, które umożliwiają Ci wystawianie swoich produktów i rozpoczęcie sprzedaży od razu po weryfikacji Twojego konta.  
 • Duża widoczność dla potencjalnych klientów
  Marketplace’y cieszą się ogromną popularnością wśród klientów, co oznacza, że Twoje produkty mają szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dodatkowo, często takie platformy oferują narzędzia do promocji produktów, co pomaga dodatkowo zwiększyć ich widoczność wśród potencjalnych klientów.

Jeśli jednak chcesz tworzyć własną markę i skalować swoją działalność, warto wziąć pod uwagę, wady takiego rozwiązania.

Słabe strony sprzedaży poprzez marketplace’y:

 • Wysokie prowizje od sprzedaży.
  Jedną z głównych wad korzystania z marketplace’ów są wysokie prowizje, które musisz zapłacić za każdą transakcję sprzedażową. Te prowizje mogą być znaczącym obciążeniem dla Twojej marży, zwłaszcza jeśli sprzedajesz produkty o niskiej wartości.
 • Brak kontroli nad wyglądem sklepu i produktami.
  Korzystając z marketplace’u, musisz zaakceptować standardowy szablon i funkcjonalności platformy, co ogranicza Twoją możliwość personalizacji i dostosowania sklepu do własnych potrzeb. Dodatkowo, nie masz pełnej kontroli nad wyglądem produktów, co może utrudnić budowanie spójnej marki.
 • Ograniczenia narzucone przez platformę.

Marketplace’y często narzucają różne ograniczenia dotyczące sposobu prezentacji produktów, polityki cenowej, czy obsługi klienta. Musisz przestrzegać regulaminu platformy, co może prowadzić do sytuacji, w których Twoje możliwości działania są ograniczone przez zasady narzucone przez operatora platformy.

 • Duża konkurencja – konkurowanie ceną
  |Jednym z największych wyzwań sprzedaży na marketplace’ach jest konkurencja. Na popularnych platformach często spotykasz się z wieloma innymi sprzedawcami oferującymi te same lub podobne produkty. W takiej sytuacji łatwo wpaść w pułapkę konkurowania ceną, co może prowadzić do obniżania marży i walki o klienta na zasadzie “kto jest najtańszy”. Konkurowanie ceną może być niekorzystne dla Twojego biznesu, zwłaszcza jeśli prowadzisz sklep z produktami wysokiej jakości lub unikalnymi. Skupianie się jedynie na obniżaniu cen może prowadzić do obniżenia wartości Twojej marki i zmniejszenia zysków.
 • Brak rozpoznawalności marki
  Sprzedaż na popularnych marketplace’ach może ograniczać budowanie rozpoznawalności marki. Klienci często skupiają się na samych produktach, a nie na markach sprzedających. W rezultacie, nawet jeśli dokonają zakupu Twojego produktu, mogą zapomnieć o Twojej marce i nie wrócą do Ciebie w przyszłości. Brak rozpoznawalności marki może prowadzić do mniejszej lojalności klientów i większej podatności na konkurencję. Kiedy klienci nie utożsamiają Twojej marki z konkretnymi wartościami lub doświadczeniem zakupowym, mogą być bardziej skłonni do przeskakiwania między różnymi sprzedawcami w poszukiwaniu najlepszej oferty.

Choć sprzedaż poprzez marketplace’y może być atrakcyjną opcją dla początkujących sprzedawców internetowych, jeżeli chcemy się rozwijać i osiągać wysokie przychody,  warto jednak rozważyć budowanie swojej marki pod własną domeną. W ramach wielu platform marketplace istnieje możliwość umieszczenia linków do swojego sklepu internetowego lub innych kanałów sprzedaży. Możesz więc próbować przekierować ruch z takiej strony do swojego sklepu i tam budować więź se swoim klientem. Warto jednak zapoznać się z regulaminem konkretnej platformy, aby upewnić się, że jest to zgodne z ich zasadami. Niektóre platformy mogą mieć ograniczenia dotyczące umieszczania linków do zewnętrznych stron, a nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do usunięcia ofert lub konta sprzedawcy.

2. Sklep internetowy w modelu SaaS (Software as a Service) – bezpieczeństwo i wygoda

Kolejną opcją są platformy oferujące sklepy internetowe jako usługę abonamentową, takie jak np. Shoper czy Shopify. W tym modelu, za stałą opłatą miesięczną, otrzymujemy gotowy system sklepowy, który możemy dostosować do swoich potrzeb.

Plusy:

 • Niskie koszty wejścia.
  Nie musisz ponosić wydatków związanych z programowaniem czy hostingiem. Opłata abonamentowa jest zazwyczaj opłatą miesięczną, która jest stała i przewidywalna.
 • Szybki start sprzedaży.
  Dzięki gotowym szablonom i prostemu interfejsowi, uruchomienie sklepu internetowego w modelu SaaS może być bardzo szybkie i łatwe. Wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie, wybrać plan abonamentowy, dostosowany do naszych potrzeb, dostosować kilka ustawień i można zaczynać sprzedawać swoje produkty online.
 • Możliwość szybkiego testowania pomysłów biznesowych.
  Platformy SaaS często oferują elastyczne narzędzia do tworzenia różnych wersji sklepu i testowania strategii marketingowych. Dzięki temu możesz eksperymentować z różnymi pomysłami biznesowymi i sprawdzać, które z nich przynoszą najlepsze rezultaty.
 • Dostęp do usług logistycznych
  Niektóre platformy SaaS, np. Shoper, oferują możliwość wyboru spośród wielu opcji dostaw, które mogą być dostosowane do potrzeb Twojego sklepu. Możesz współpracować z różnymi firmami kurierskimi, które oferują szybką i bezpieczną dostawę do klientów w Polsce i za granicą.
 • Dodatkowe usługi – kampanie reklamowe, integracje zewnętrzne
  Operatorzy platform SaaS dostarczają swoim klientom szereg dodatkowych usług, które mogą znacząco zwiększyć efektywność i skuteczność działania sklepu internetowego. Niektóre platformy, takie jak Shoper, oferują możliwość tworzenia kampanii reklamowych bezpośrednio z poziomu swojego panelu administracyjnego. Dzięki temu możesz promować swoje produkty w sposób bardziej skuteczny i precyzyjnie dopasowany do swojej grupy docelowej. Kampanie reklamowe mogą obejmować reklamy w wyszukiwarce, na mediach społecznościowych, czy też w innych kanałach marketingowych. Platformy SaaS często oferują integracje z różnymi narzędziami zewnętrznymi, co pozwala na rozbudowanie funkcjonalności sklepu o dodatkowe moduły i rozwiązania. Możesz integrować się z narzędziami do analizy danych, czy też systemami CRM, co pozwoli Ci lepiej zarządzać swoim biznesem i dostosować go do potrzeb Twoich klientów.
 • Wsparcie techniczne
  Operatorzy platform SaaS zazwyczaj oferują wsparcie techniczne dla swoich klientów, co może być niezwykle cenne, szczególnie dla początkujących sprzedawców internetowych. Możesz liczyć na pomoc w kwestiach technicznych, konfiguracji sklepu, czy też rozwiązywania problemów związanych z działaniem platformy.
 • Szkolenia i poradniki
  Niektóre platformy SaaS oferują także szkolenia i poradniki dla swoich użytkowników, które pomagają w lepszym wykorzystaniu możliwości platformy i skuteczniejszym prowadzeniu biznesu online. Możesz zdobyć cenne wskazówki dotyczące marketingu internetowego, obsługi klienta, czy też optymalizacji konwersji, co może przyczynić się do zwiększenia skuteczności Twojego sklepu.

Jakie są minusy takiego rozwiązania?

 • Stałe opłaty abonamentowe
  Korzystanie z platformy SaaS wiąże się z koniecznością płacenia stałych opłat abonamentowych, niezależnych od przychodu sklepu w danym miesiącu. Wraz z rozwojem sklepu i zwiększeniem liczby klientów, opłaty te mogą również wzrosnąć, co może wpłynąć na koszty prowadzenia biznesu.
 • Ograniczenia w edycji wyglądu sklepu.
  Platformy SaaS często oferują ograniczone możliwości personalizacji wyglądu sklepu internetowego. Mimo że dostępne są różnorodne szablony i narzędzia do dostosowania interfejsu, nie zawsze jest możliwe uzyskanie pełnej kontroli nad wyglądem i funkcjonalnością sklepu. Obecnie jednak platformy SaaS oferują różnorodne możliwości dostosowania wyglądu i funkcjonalności sklepu internetowego. Na przykład, platforma Shoper umożliwia dostęp do różnych narzędzi, które pozwalają na spersonalizowanie sklepu zgodnie z preferencjami użytkownika. Możesz modyfikować arkusze stylów CSS, wprowadzać zmiany za pomocą kodu JavaScript, edytować pliki szablonów oraz korzystać z różnych interfejsów programowania aplikacji (API), webhooków i sklepów z dodatkowymi aplikacjami. Dzięki temu masz możliwość rozbudowywania i dostosowywania swojego e-biznesu zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.

3. Systemy zarządzania treścią CMS – Pełna Kontrola

Systemy zarządzania treścią (CMS) są to popularne narzędzia, które umożliwiają użytkownikom tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi oraz treściami na stronach internetowych. Wśród najpopularniejszych systemów tego typu znajdują się WooCommerce (oparty na WordPressie), PrestaShop i Magento. Te platformy oferują szeroki zakres funkcji i możliwości dostosowania, co pozwala użytkownikom na pełną kontrolę nad swoimi sklepami internetowymi. Choć rozwiązanie to wymaga to większych umiejętności i zaangażowania na początek, daje ono również pełną kontrolę nad sklepem i większą swobodę w jego dostosowaniu do własnych potrzeb.

Plusy:

 • Pełna kontrola nad sklepem i produktami.
  Tworząc własny sklep, masz pełną kontrolę nad każdym aspektem działania platformy, od wyglądu strony po proces transakcji i obsługę klienta. Możesz dowolnie modyfikować funkcje, dodawać nowe elementy i dostosowywać sklep do specyfiki swojego biznesu.
 • Możliwość dostosowania sklepu do własnych potrzeb.
   Korzystając z własnego sklepu internetowego, masz możliwość dokładnego dopasowania każdego elementu do wymagań Twojego biznesu oraz preferencji klientów. Możesz personalizować doświadczenie zakupowe, oferować różnorodne opcje płatności, a także implementować różne strategie marketingowe.
 • Mniejsze koszty w dłuższej perspektywie czasu.
   Mimo wyższego kosztu początkowego związanego z utworzeniem i skonfigurowaniem własnego sklepu internetowego, w dłuższej perspektywie czasu koszty eksploatacji mogą być niższe niż w przypadku korzystania z innych platform, które pobierają opłaty abonamentowe lub prowizje od sprzedaży.

Minusy:

 • Wyższy koszt początkowy.
  Uruchomienie własnego sklepu internetowego wymaga większej inwestycji finansowej na etapie początkowym, ponieważ konieczne jest zaplanowanie i zakupienie niezbędnych zasobów, w tym domeny internetowej, hostingu, a także ewentualnie płatnych wtyczek czy motywów.
 • Konieczność zarządzania hostingiem i aktualizacjami.
  Korzystając z własnego sklepu internetowego, musisz także samodzielnie zarządzać hostingiem oraz regularnie aktualizować wszystkie elementy sklepu, w tym motywy, wtyczki, a także oprogramowanie silnika sklepu. Wymaga to dodatkowego zaangażowania czasowego i technicznego, aby zapewnić ciągłą działalność i bezpieczeństwo sklepu.

Warto wiedzieć, że istnieją jeszcze inne, mniej popularne lub specjalistyczne opcje, które mogą być również godne uwagi w zależności od konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Przykładowo, niektóre firmy mogą preferować budowę sklepu na dedykowanej platformie e-commerce, która oferuje zaawansowane funkcje i narzędzia zintegrowane z ich specyficznymi potrzebami biznesowymi. Inne mogą zdecydować się na platformy sprzedażowe skoncentrowane na konkretnej branży lub modelu biznesowym, takie jak sklepy B2B lub rynki specjalistyczne.

Ponadto, istnieją również opcje hybrydowe, które łączą różne modele sprzedażowe, np. połączenie sklepu internetowego opartego na platformie SaaS z możliwością sprzedaży na marketplace’ach.

My jednak skupiliśmy się na trzech najpopularniejszych rozwiązaniach dla osób, które są nowe w biznesie. Zrozumienie różnic między tymi trzema rodzajami platform pomoże Ci podjąć świadomą decyzję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i celom biznesowym. Pamiętaj o analizie kosztów, funkcjonalności oraz przyszłych perspektyw rozwoju, aby wybrać najlepszą platformę dla swojego sklepu internetowego.